Stor tro på kobbergjenvinning fra nøter: – betydelig potensial

Nofir har fått innvilget SkatteFUNN-støtte til et prosjekt som kan tette et av de siste hullene i verdikjeden for gjenvinning av oppdrettsnøter.

Nofir skal undersøke hvordan resirkulert kobber kan tas inn i nye impregneringsprodukter, og dermed bidra til en enda mer lukket sirkulærmodell for oppdrettsnøter. 

– Vi har lenge visst at kobberet er en viktig faktor. Nå har vi teknologien og støtten vi trenger for å oppnå gode resultater, sier prosjektleder i Nofir, Ida Bakkan. 

En av de siste brikkene

Gjennom prosjektet Circular Fish Farming Net har Nofir med samarbeidspartnere nylig demonstrert at nylon kan regenereres til nytt Econyl-materiale og tas direkte inn i produksjonen av nye oppdrettsnøter. De første nøtene ble satt i havet i mai 2025, og viser seg svært lovende for kommersialisering i årene fremover. 

Men samtidig som plasten nå går inn i en lukket krets, står kobberimpregneringen foreløpig uten et tilsvarende system. 

Ida Bakkan er prosjektleder i Nofir. Foto: Drone Nord.

– Når nøtene er brukt ferdig, sitter kobberet tett bundet til nylonet. Kobberet kan separeres og gjenvinnes, men blir i dag ikke tatt tilbake i nye impregneringsprodukter. Det betyr at vi mister både ressursverdi og klimafordeler, sier Bakkan.

Hun legger til at dette blir en av de siste brikkene i arbeidet om fullstendig sirkularitet for oppdrettsnøter. 

– Et stort hopp mot en grønnere blå næring

Etter Nofir fikk patent tilbake i 2023, er det det italienske selskapet Aquafil som står for å separere kobberet fra kasserte nøter. Nofirs nye prosjekt skal undersøke hvordan det verdifulle metallet kan brukes direkte inn i nye impregneringer, uten at det går på bekostning av kvalitet, effekt eller miljøkrav.

– Vi tror kobber vil være en del av oppdrettsnæringen i lang tid fremover. Derfor er det ekstra viktig å sørge for at bruken skjer på smartest mulig måte. Hvis vi kan erstatte jomfruelig kobber med resirkulert kobber, snakker vi om et betydelig potensial både for utslippskutt og reduksjon i forbruk av jomfruelige ressurser sier Bakkan, og tilføyer:

– Dette vil med andre ord medføre et stort hopp mot en grønnere blå næring. 

HOLD DEG OPPDATERT

Motta vårt nyhetsbrev

Join our newsletter and be the first to know about what happens in our world.

Ingen spam. Du kan melde deg av når som helst.