Fra havet til golfbanen i Bodø

Bodø Golfpark er bare én av mange som har tatt i bruk et nytt og mer miljøvennlig produkt fra bodøselskapet Nofir.

– Det er egentlig ingen grunn til at ikke alle skal gå over til det grønneste alternativet, sier Sigve Bollestad, daglig leder ved Bodø Golfpark.

Sammen med Andreas Nordvik i bodøselskapet Nofir viser han fram flunkende nye nett til golfparken som alle er oppsirkulerte fra fiskeriredskap.

Store klimabesparelser

Klimabesparelsene er opp mot 90% sammenlignet med nett av ny jomfruelig plast. Med over 160 baner i Norge, sterk vekst og økt fokus på sikkerhet er det et økende forbruk av nett til driving-ranger og treningsområder i golfen.

– Da må vi ta de grepene vi kan for å holde klima- og miljøavtrykket så lavt som mulig, og så er det jo litt ekstra stilig at vi kan ta i bruk velfungerende utstyr fra næringene som er rett utenfor banene våre her, sier Bollestad.

Enkeltbidragene kan virke små, men totalt utgjør selv en liten endring i produktvalg en stor forskjell, mener Andreas Nordvik, som er Leder for Marked- og forretningsutvikling i Nofir.

– Anslår man at det brukes 1730 kvadratmeter med nett på hver golfbane og driving range i landet – så snakker vi om 276 800 kvadratmeter med nett. Mye av dette er i dårlig stand, og vi vet at mange nett skiftes ut ofte, sier Nordvik.

Daglig leder, Sigve Bollestad, i Bodø Golfpark er svært fornøyd med golfnett av gjenbrukte fiskenett.

Internasjonale ambisjoner

På kort tid har de levert nett til golfklubbene Klæbu, Oslo, Narvik, Tønsberg og nå også Bodø. Nett fra selskapet henger blant annet også på Bodø/Glimts Aspmyra og Bodø volleyballklubb sine baner på Alstad.

– Bruksområdene er mange, og det eneste som kreves er egentlig at flere melder seg på og tar i bruk et grønnere alternativ til greenen. Nå brukes oppsirkulerte nett levert av oss både i idretten og næringslivet, og målet er at vi får enda mer redskap inn i verdikjeden.

Nordvik, som selv har tilbrakt sine barneår på nordsida av Bodø, sier at det er klare internasjonale ambisjoner for satsningen deres.

– Sånn sett er det veldig fint symbolsk at vi har fått til så mye her hjemme i Bodø, og nå også på min side av byen, samtidig som vi har tatt steg ut i verden med både denne og andre løsninger. Forhåpentligvis kan vi lede an i mange land – golf, fotball og volleyball spilles tross alt overalt!

➔ Sjekk ut nettbutikken vår

Flere nyheter

♻️ Abonnér på vårt nyhetsbrev

Bli med i vårt nyhetsbrev, og bli den første til å vite hva som skjer i vår verden.